(R) نرم افزاری برای تحلیل داده ها در تمام شاخه های علمی

R

(R) نرم افزاری برای تحلیل داده ها در تمام شاخه های علمی

فکر می کنم نامنصفانه باشد که بنیان گذاران R نتیجه زحمات خود را به رایگان در اختیار تمام افراد دنیا گذاشته باشند ولی کسانی که از این نرم افزار استفاده می کنند، از معرفی آن به سایرین دریغ کنند.

زماني كه پژوهشگری براي رسيدن به اهداف علمي خود تلاش می نمايد به منظور دستیابی به نتایج روا و قابل دفاع، لازم است فعاليت هايش بر پايه ي روش هاي علمي درست و مناسب بنا شود و همانطور که کرلینجر می گوید باید بتواند مسیر علمی خود را شخصا ترسیم نماید و به جزئیات آنچه در پژوهشش می گذرد آشنا باشد. یکی از بخش های مهم هر پژوهش علمی (چه کیفی و چه کمی) تحلیل اطلاعات یا دیتا است. در حوزه ي تحليل داده ها و استخراج اطلاعات از داده ها روش هاي مختلف و پيشرفته اي وجود دارد كه هر كدام مزيت ها و محدوديت هاي خاص خود را دارند. امروزه تمام تحليل هاي آماري در شركت ها و موسسات با نرم افزارها انجام مي شود. بنابراين ضروري است نرم افزاري براي تحليل داده ها انتخاب شود كه معقول و مقبول جامعه ي علمي باشد. شاید در جامعه ی علمی ما این نکته جا افتاده باشد که می توان به خروجی نرم افزارها اعتماد نمود. اما با مرور تاریخچه ی نرم افزارهای آماری در می یابیم که گاهی روش های بکار گرفته شده در آنها مقبول جامعه ی علمی نیست. مثلا شرکت SPSS قبل از این که به IBM بپیوندد به دلیل بکار بردن روش های نامناسب در تحلیل های خود (تحلیل عاملی) یکبار در دادگاه آمریکا به پرداخت جریمه محکوم شده است. براي تحليل داده هاي آماري  نرم افزارهاي مختلفي وجود دارد از صفحه گسترده هايي مانند اكسل،سيستم هاي مبتني بر GUI كه نقطه كليك مي باشند )مانند SPSS) گرفته تا سيستم هاي داده كاوي و نرم افزارهاي مبتني بر روش گروهي مانند SAS.

 مطالب ذیل از مقاله Ashlee Vance به آدرس:

http://www.nytimes.com/2009/01/07/technology/business-computing/07program.html

گرفته شده است.

برای بعضی ها R فقط 18همین حرف الفبای انگلیسی است. برای برخی دیگر R یک رتبه (درجه دسته بندی) در فیلم­های مهیج است. برای برخی ها نیز یک درجه عایق استفاده شده برای اتاق زیر شیروانی و یا حرفی هست که دزدان دریایی در فیلم ها می­گویند.

برای ادامه مطلب کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *