استقلال عاطفی

خود متمایز سازیهر نوزاد از بدو تولد تا مدتها تمایز خود را با جهان احساس نمی کند. یعنی جدایی خود را با اشیا و اطرافیان درک نمی کند. به عبارتی دیگر احساس وحدتی نا آگاهانه با جهان دارد و کترت را درک نمی کند.
مفهوم خود ” متمایز سازی” را اولین بار “موری بون” ارائه کرد و آن را جدایی تفکر از احساس، بلوغ عاطفی و استقلال عاطفی دانست.
“یویایون” هم بعدها تعریف این مفهوم را اینچنین بیان کرد: تمایز یافتگی حاصل فرآیند یادگیری در جریان زندگی است و احساس نیاز به برقراری تعادل مناسبی بین اهداف و ارزشهای شخصی است هنگامی که با گروه مشارکت دارد
به بیان ساده خود متمایزسازی تفکیک عقل از هیجان و تفکیک خودمان از جمعی است که به آن تعلق داریم.
از جمله خصوصیات افراد تمایز یافته  عدم آسیب پذیری عقاید، خویشتن مستحکم،مسئولیت پذیری، توانایی ارزش گذاری به قضاوت شخصی،مهارت برقراری ارتباطات کارآمد،توانایی ایجاد تماس عاطفی و…است و از فواید آن بالا رفتن عزت نفس و سلامت جسم و روان است.
بون نظريه ي خويش را درباره ي نيرهايي كه در درون خانواده جاي دارند و در پي وحدت و با هم بودن يا بر عكس فرديت هستند ساخته است. به نظر بوون، درجه ي ظهور و تفكيك خويشتن در هر فرد، بيانگر ميزان توانايي او براي تمييز فرايند عقلي از فرايند احساسي است كه وي تجربه مي كند. يعني درجه ي توانايي فرد براي اجتناب از تبعيت خودكار رفتار از احساسات، بيانگر ميزان تفكيك خويشتن است.

خود متمايز سازي در واقع رسيدن به درجه اي از بلوغ عاطفي مي باشد، البته انتخاب و پاسخ دهي به صورت متفاوت جرات مي خواهد، زيرا فرد خطر خشم يا طرد اعضاي خانواده را مي پذيرد. فردي كه مي خواهد خود را متمايز كند، موضوع من را انتخاب مي كند (مستقل بودن ) تا اين موارد را انتقال بدهد، اين چيزي است كه من فكر مي كنم، اين عقيده ي من است، اين كاري است كه من انجام خواهم داد.

افرادي كه به تمايز يافتگي كافي مي رسند، به احتمال زياد در رسيدن به تشخيص هويت موفق تر عمل مي كنند. از ويزگي هاي افرادي كه به تشخيص هويت رسيده اند مي توان به مواردي مانند: آگاهي از نيازها و توانايي ها و حقوق شخصي، شناخت ارزش ها و استعدادهاي خود، داشتن اعتماد به نفس بالا و قدرت تصميم گيري قوي اشاره كرد كه اين صفات در فرايند بلوغ حرفه اي نقش اساسي دارند.

بازدید کننگان، دوستان و همکاران عزیزم
برای من بسی مایه خرسندی است که در تکمیل پرسش نامه پژوهشی از نظرات شما عزیز استفاده می کنم. باشد که این فداکاری شما محصول پژوهشی ارزنده ای برای کشور عزیزمان به ارمغان بیاورد.
در حدود 5 دقیقه برای تکمیل این پرسش نامه نیاز هست از اینکه زمان ارزشمند خود را صرف تکمیل این پرسش نامه می کنید بسیار متشکرم.
این پرسشنامه 20 سوالی به صورت اینترنتی می باشد. ضمنا اطلاعات شما کاملا محرمانه می ماند.

برای اجرای پرسشنامه کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *