معرفی کتاب ارتباط بدون خشونت: مارشال روزنبرگ

زبان زندگیکتابهایی که در حوزه‌ی ارتباطات نوشته شده‌اند معمولاً به یکی از این دو وضعیت تمایل دارند: یا به حدی علمی و پیچیده هستند که خواندن آنها فقط برای یادگرفتن و فراموش کردن طی یک ترم درسی دانشگاهی مفید است و یا به حدی ساده و ابتدایی و نصیحت گونه هستند که محتوای آنها هیچ احساس و انگیزه‌ای برای عملی کردنشان در خواننده ایجاد نمی‌کند.

اما «ارتباط بدون خشونت» شامل تقسیم‌بندی فوق نیست. مارشال روزنبرگ که از بزرگان روانشناسی امروز محسوب می‌شود و در کارنامه‌ی خود همکاری با کسانی همچون کارل راجرز را – که از بنیان‌گذاران حوزه‌ی روانشانسی انسان‌ گرا هست – ثبت نموده است، در این کتاب، در عین سادگی می‌کوشد مهم‌ترین مفاهیم علمی روانشناسی ارتباطات را با بیان ساده اما دقیق، برای مخاطب توضیح دهد. عناوین برخی از فصول کتاب به شرح زیر است:

 

ارتباطی که محبت را مسدود می‌کند

مشاهده بدون ارزیابی

شناسایی و ابراز احساسات

قدرت همدلی

ارتباط محبت آمیز با خود

ابراز کامل خشم

استفاده حفاظتی از قدرت و …

این کتاب توسط آقای کامران رحیمیان و با هماهنگی مارشال روزنبرگ به فارسی ترجمه شده، به همت انتشارات آمه منتشر شده است. معمولاً کتابها زیر عنوان اول خود (که ما معمولاً آنها را به خاطر می‌سپاریم) عنوان دومی هم دارند. روزنبرگ عنوان دوم کتاب را هوشمندانه انتخاب کرده است: «ارتباط بدون خشونت: زبان زندگی».

ما هم با الهام از عنوان کتاب روزنبرگ، و با استفاده از حاصل کارهای او و سایر دانشمندان فعال در حوزه ارتباطات، عنوان فرعی درس مهارتهای ارتباطی را در متمم، «زبان زندگی» انتخاب کرده‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *