نرم افزار Nvivo

نرم افزار Nvivo یک بسته نرم افزاری تجزیه و تحلیل داده های کیفی (QDA) است که توسط موسسه بین المللی QSR طراحی و عرضه شده است. این نرم افزار برای انجام تحلیل های کیفی طراحی شده که با حجم زیادی از اطلاعات و منابع چند رسانه ای کار می کند و از طریق آن امکان انجام تحلیل های بسیار قوی بر روی داده هایی با حجم کم یا زیاد وجود دارد. با اطمینان می توان گفت Nvivo یه نرم افزار تخصصی برای پروژه های کیفی می باشد ، به عبارت دیگر برای تجزیه تحلیل متون در تحقیقات کیفی بکار می رود، بطور مثال پاسخ های تشریحی یک پرسشنامه.

nvivo10-main

محققان روانشناسی، علوم اجتماعی و علوم پزشکی، سیاست گذاران، فعالان اجتماعی، مدرسان، جامعه شناسان، مدیران، و دانشجویان کاربر این نرم افزار هستند که با استفاده از ابزارهای هوشمند و قابلیت پردازش سریع آن می توانند نتایج کیفی مورد نظر خود را تحلیل کنند. با استفاده از این نرم افزار امکان جمع آوری، سازمان دهی و تحلیل محتوای مصاحبه ها، تمرکز بر مباحث گروهی، پرسشنامه ها، فایل های صوتی، رسانه های اجتماعی، ویدئوها و نیز صفحات وب فراهم می شود. این نرم افزار به منظور کمک به کاربران برای سازمان دهی و تحلیل اطلاعات کیفی یا ساختار نیافته طراحی شده است. به این ترتیب برای کاربران این قابلیت فراهم می شود که اطلاعات خود را طبقه بندی، مرتب و سازمان دهی کنند؛ روابط بین داده ها را بررسی نمایند. محقق یا تحلیل گر می تواند تئوری های مورد نظر خود را آزمون کند، روند ها را شناسایی نماید و اطلاعات در دسترس خود را با روش های مختلف با استفاده از موتور جستجو و پرس و جو مورد بررسی قرار دهد. در ادامه محقق مشاهدات خود را به نرم افزار وارد می کند و بدنه شواهد مورد نیاز برای مطالعه یا پروژه خود را ایجاد می کند.

نرم افزار NVivo با مجموعه متنوعی از روش های تحقیق شامل تجزیه و تحلیل سازمانی و شبکه، مطالعات کاربردی یا مبتنی بر شواهد، تحلیل سخنرانی، تئوری های پایه، تحلیل مصاحبه، قوم نگاری، بررسی ادبیات تحقیق، پدیده شناسی، روش های ترکیبی تحقیق و متدولوژی چارچوب سازگار است. این نرم افزار از قالب های مختلف داده همچون فایل های صوتی، ویدئویی، عکس های دیجیتال، فایل های متنی، PDF، کاربرگ ها، متن های غنی، متن رمزگذاری نشده و ساده و نیز داده های مربوط به وب و شبکه های اجتماعی استفاده می کند. همچنین کاربران می توانند داده های خود را در برنامه هایی مثل Excel، Word، SPSS و EndNote انتقال دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *